Książki

Światło między oceanami

Światło między oceanami
Światło między oceanami
Światło między oceanami

Długo szukałam dobrej książki – bestsellera. W końcu pewnego dnia w saloniku prasowym trafiłam na powieść Światło między oceanami. Przeczytałam krótki opis fabuły i bardzo mi się spodobał. Zaintrygowała mnie historia o łodzi, która przybija do brzegu ze zwłokami mężczyzny i płaczącym niemowlęciem. Jakie były dalsze losy?

Recenzja Światło między oceanami – Autor/autorka, bohaterowie, fabuła

Powieść Światło między oceanami – Autor/autorka

M.L. Stedman

Powieść Światło między oceanami – Bohaterowie

Tom Sherbourne

Jest inżynierem, pochodzi z Sydney i ma 28 lat. Jako żołnierz brał udział w Wielkiej Wojnie. Musi się uporać z traumatycznymi wydarzeniami z wojny. Dostaje posadę latarnika na małej wysepce Janus Rock. Zakochuje się w młodszej Isabel Greysmak. Żeni się z Isabel i zamieszkuje razem z nią na Janus Rock.

Isabel Graysmak

19-letnia młoda kobieta, która pochodzi z zamożnej rodziny. Poznaje starszego od siebie Toma Sherboune. Wychodzi za niego za mąż. Wspólnie wyruszają do Janus Rock, żeby na niej zamieszkać.

Powieść Światło między oceanami  – Fabuła 

Akcja książki Światło między oceanami toczy się w 1920 roku w Australii po zakończeniu Wielkiej Wojny. Opowiada o losach Toma Sherbourne i Isabel Graysmark. Tom dostaje posadę latarnika na małej wysepce Janus Rock. Przeprowadza się na nią razem z żoną Isabel. Młoda Isabel marzy o gromadce dzieci, ale szczęście jej nie sprzyja. Po kilku poronieniach popada w depresję. Pewnego dnia zdarza się cud w ich życiu. Do brzegu wyspy przybija łódź ze zwłokami martwego mężczyzny i płaczącym dzieckiem. Isabel namawia Toma, żeby zabrał niemowlę z łodzi. Z dobrego serca bierze maleńką dziewczynkę. Podejmuje decyzję, żeby została razem nimi. Jednak do brzegu przybija policja, która poszukuje dziecka. Tom trafia do więzienia, a dziecko wraca do biologicznej matki.

Recenzja Światła między oceanami – O wydawnictwie, dlaczego mi się podoba, i podsumowanie

Powieść Światło między oceanami – O wydawnictwie

Wydawnictwo Albatros wydaje beletrystykę i literaturę faktu z przekładów z języka angielskiego, hiszpańskiego i francuskiego. Oferuje literaturę z drugiej połowy XX wieku i pozycje z literatury komercyjnej.

Zaletą wydawnictwa jest lista autorów. Tworzą ją cenieni na całym świecie autorzy książek: Mario Puzo, J.D. Salinger, Ken Kesey, Joseph Heller, Kurt Vonnegut. W Albatrosie znajdują się pozycje książkowe od noblistów — Kazuo Ishiguro, Toni Morrison i Doris Lessing.

Powieść Światło między oceanami – Dlaczego mi się podoba

Książka Światło między oceanami spodobała mi się dlatego, że występuje w niej wątek miłości do dziecka. Tom i Isabel zaopiekowali się malutką dziewczynką, która straciła ojca. Nie porzucili jej na pastwę losu, ponieważ od początku pragnęli mieć dziecko. Według mnie kierowali się prawdziwymi uczuciami i dobrem małej Lucy. Pokochali ją, jakby była ich biologicznym dzieckiem. Główni bohaterowie otoczyli dziewczynkę czułą opieką.

Uważam, że jest to historia nie tylko o miłości. Opowiada o też pragnieniu szczęścia. Pomimo spokoju, którego zaznali, Toma zabiera policja. Kończy się szczęśliwe życie Toma i Isabel, bo Lucy trafia do biologicznej matki. Okazuje się, że Tom i Isabel bardzo tęsknią za Lucy. Poświęcili mnóstwo czasu, żeby wychować dziewczynkę. Pragną, żeby do nich wróciła, bo stała się ich jedynym szczęściem.

Powieść Światło między oceanami – Podsumowanie

Powieść Światło między oceanami opowiada nieszczęśliwą historię. Występuje w niej tęsknota, smutek i potrzeba okazywania miłości. Autorka ukazała trudne emocje rodziców po utracie trójki dzieci. Ich emocje są naturalne, pozbawione sztuczności. M.L. Stedman przedstawia głównych bohaterów w trudnych sytuacjach. W książce podejmują decyzję, która zaważy o ich dalszych losach.

Myślę, że moja recenzja Światła między oceanami zachęci was do przeczytania całej książki. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *