Książki

Światło między oceanami

Światło między oceanami
Światło między oceanami
Światło między oceanami

Długo szukałam dobrej książki – bestsellera. W końcu pewnego dnia w saloniku prasowym trafiłam na powieść Światło między oceanami. Przeczytałam krótki opis fabuły i bardzo mi się spodobał. Zaintrygowała mnie historia o łodzi, która przybija do brzegu ze zwłokami mężczyzny i płaczącym niemowlęciem. Jakie były dalsze losy?

Recenzja Światło między oceanami – Autor/autorka, bohaterowie, fabuła

Powieść Światło między oceanami – Autor/autorka

M.L. Stedman

Powieść Światło między oceanami – Bohaterowie

Tom Sherbourne

Jest inżynierem, pochodzi z Sydney i ma 28 lat. Jako żołnierz brał udział w Wielkiej Wojnie. Musi się uporać z traumatycznymi wydarzeniami z wojny. Dostaje posadę latarnika na małej wysepce Janus Rock. Zakochuje się w młodszej Isabel Greysmak. Żeni się z Isabel i zamieszkuje razem z nią na Janus Rock.

Isabel Graysmak

19-letnia młoda kobieta, która pochodzi z zamożnej rodziny. Poznaje starszego od siebie Toma Sherboune. Wychodzi za niego za mąż. Wspólnie wyruszają do Janus Rock, żeby na niej zamieszkać.

Powieść Światło między oceanami  – Fabuła 

Akcja książki Światło między oceanami toczy się w 1920 roku w Australii po zakończeniu Wielkiej Wojny. Opowiada o losach Toma Sherbourne i Isabel Graysmark. Tom dostaje posadę latarnika na małej wysepce Janus Rock. Przeprowadza się na nią razem z żoną Isabel. Młoda Isabel marzy o gromadce dzieci, ale szczęście jej nie sprzyja. Po kilku poronieniach popada w depresję. Pewnego dnia zdarza się cud w ich życiu. Do brzegu wyspy przybija łódź ze zwłokami martwego mężczyzny i płaczącym dzieckiem. Isabel namawia Toma, żeby zabrał niemowlę z łodzi. Z dobrego serca bierze maleńką dziewczynkę. Podejmuje decyzję, żeby została razem nimi. Jednak do brzegu przybija policja, która poszukuje dziecka. Tom trafia do więzienia, a dziecko wraca do biologicznej matki.

Recenzja Światła między oceanami – O wydawnictwie, dlaczego mi się podoba, i podsumowanie

Powieść Światło między oceanami – O wydawnictwie

Wydawnictwo Albatros wydaje beletrystykę i literaturę faktu z przekładów z języka angielskiego, hiszpańskiego i francuskiego. Oferuje literaturę z drugiej połowy XX wieku i pozycje z literatury komercyjnej.

Zaletą wydawnictwa jest lista autorów. Tworzą ją cenieni na całym świecie autorzy książek: Mario Puzo, J.D. Salinger, Ken Kesey, Joseph Heller, Kurt Vonnegut. W Albatrosie znajdują się pozycje książkowe od noblistów — Kazuo Ishiguro, Toni Morrison i Doris Lessing.

Powieść Światło między oceanami – Dlaczego mi się podoba

Książka Światło między oceanami spodobała mi się dlatego, że występuje w niej wątek miłości do dziecka. Tom i Isabel zaopiekowali się malutką dziewczynką, która straciła ojca. Nie porzucili jej na pastwę losu, ponieważ od początku pragnęli mieć dziecko. Według mnie kierowali się prawdziwymi uczuciami i dobrem małej Lucy. Pokochali ją, jakby była ich biologicznym dzieckiem. Główni bohaterowie otoczyli dziewczynkę czułą opieką.

Uważam, że jest to historia nie tylko o miłości. Opowiada o też pragnieniu szczęścia. Pomimo spokoju, którego zaznali, Toma zabiera policja. Kończy się szczęśliwe życie Toma i Isabel, bo Lucy trafia do biologicznej matki. Okazuje się, że Tom i Isabel bardzo tęsknią za Lucy. Poświęcili mnóstwo czasu, żeby wychować dziewczynkę. Pragną, żeby do nich wróciła, bo stała się ich jedynym szczęściem.

Powieść Światło między oceanami – Podsumowanie

Powieść Światło między oceanami opowiada nieszczęśliwą historię. Występuje w niej tęsknota, smutek i potrzeba okazywania miłości. Autorka ukazała trudne emocje rodziców po utracie trójki dzieci. Ich emocje są naturalne, pozbawione sztuczności. M.L. Stedman przedstawia głównych bohaterów w trudnych sytuacjach. W książce podejmują decyzję, która zaważy o ich dalszych losach.

Myślę, że moja recenzja Światła między oceanami zachęci was do przeczytania całej książki. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *